zadzwoń: +48 799 965 956 Facebook Google+

Metody terapii:

Proprioceptive neuromuscular facilitation - proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu.

PNF jest metodą neurofizjologiczna, jedną z najbardziej znanych koncepcji terapeutycznych. Znajduje zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i sportowej. Metoda PNF :

 

 •    wykorzystuje potencjał „zdrowszych” części ciała do stymulacji słabszych lub uszkodzonych. Terapia pośrednia w oparciu o zjawisko irradiacji,
 •    mobilizuje rezerwy organizmu, poprzez aktywny udział pacjenta, zmianę pozycji, aktywności oraz środowiska,
 •    zadania ukierunkowuje na cel, myślenie funkcjonalne. Terapia na poziomie struktur, funkcji oraz aktywności,
 •    stanowi holistyczne spojrzenie na pacjenta, czynniki osobowe i środowiskowe,
 •    używa zasad kontroli motorycznej i nauczania motorycznego.

  

 

Terapia PNF skupia się na indywidualnych potrzebach w celu umożliwienia wykonania czynności, które są najważniejsze dla pacjenta i warunkują jego pełen udział w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym. W terapii wykorzystuje się głównie wzorce ruchowe, często w postaci konkretnych zadań ruchowych, angażujących do pracy duże grupy mięśniowe. Ponadto ruch może być ułatwiony odpowiednim bodźcowaniem poprzez właściwy chwyt lub opór manualny, a także poprzez stymulację dotykową, słuchową, wzrokową.

Sucha Igłoterapia to zabieg wykazujący bardzo wysoką skuteczność i precyzyjność. Pozwala dotrzeć do głębokich struktur mięśni i powięzi, często niemożliwych do osiągnięcia przy pomocy technik manualnych. W szybki sposób eliminuje przyczynę dolegliwości jednocześnie zmniejsza częstotliwość nawrotów w przypadku eliminowania punktów spustowych.

 

 

Suche igłowanie jest bardzo skuteczną formą terapii bólu pochodzenia mięśniowo-powięziowego zarówno przewlekłego jak i ostrego, odbywającą się poprzez dezaktywację punktów spustowych. Dzieli się na igłoterapię głęboką (domięśniową) oraz powierzchniową, w obu technikach wykorzystywane są igły akupunkturowe. Idea Dry Needling jest inna niż akupunktury, ponieważ igła nie jest wprowadzana powierzchownie w punkty szlaków energetycznych (meridianów) wywodzących się z medycyny alternatywnej, tylko z zamysłem stricte mechanicznego oddziaływania na tkankę łączną. Następnie działanie mechaniczne zostaje przetworzone w odpowiedni mechanizm neurofizjologczny.

 

Najczęściej poddawany terapii jest system mięśniowo-powięziowy: brzuśce mięśni poprzecznie prążkowanych (najczęściej występują TrP) które często związane są z utratą funkcji i zaburzeniami ruchowymi. Dry Needling stosuje się także m.in. przy tendinopatiach i bólach pochodzących z tkanki bliznowatej, adhezjach powięziowych w różnych warstwach powięzi, aby zmniejszyć napięcia powięziowe w określonych obszarach ciała.

 

Przy głębokiej igłoterapii kluczowym aspektem jest wywołanie miejscowej odpowiedzi drżeniowej (local twitch response), nie tylko aby potwierdzić odnalezienie napiętego pasma, lecz także w celu stymulacji procesów gojenia.

 

Przy powierzchownej igłoterapii ukłucie stymuluje dopływ tlenu do usztywnionych włókien, zmniejsza odczyn zapalny, poprawia krążenie krwi i tym samym redukuje wzmożone napięcie. Ta forma wykorzystywana jest szczególnie gdy ciężko określić źródło objawów. Wybór techniki jest zawsze dostosowany do pacjenta i jego dolegliwości.

 

Dry Needling znajduje się w grupie metod bezpośredniego mechanicznego oddziaływania na tkanki, w celu uzyskania reakcji biomechanicznych, biochemicznych i naczyniowych. Co ważne w tej metodzie nie stosuje się środków farmakologicznych.

 

Suche igłowanie jest bezpieczną formą leczenia, używane są wyłącznie sterylne, jednorazowe igły oraz specjalne środki dezynfekujące skórę pacjenta i ręce terapeuty.

Model odkształcenia powięzi (FDM) jest skuteczną metodą w leczeniu szerokiego zakresu urazów układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Metoda FDM sprawdza się zwłaszcza w przypadku urazów w stanie ostrym i podostrym.

Twórcą Modelu Dystorsji Powięzi jest Dr. Stephen Typaldos lekarz i osteopata. Model interpretuje dolegliwości bólowe pacjenta jako skutek dystorsji jednej lub większej ilości powięzi.  

Doktor Typaldos wyróżnił 6 typów dystorsji (odkształceń) powięzi, każda z dystorsji prowadzi do terapii opartej na gestykulacji bólu.

 

 • Pasmo spustowe (TB): występuje nagle ( poprzez zadziałanie sił poprzecznych ) bądź na skutek innych dystorsji. Jedyne odkształcenie, która może stać się przewlekłe ( na skutek wytworzenia się nowych poprzecznych połączeń w złych miejscach: zrosty, zbliznowacenia, skrócenia np. z powodu unieruchomienia lub zastosowania ciepła/ elektrostymulacji)

 

 

 • Odkształcenie kontinuum (CD): zaburzenie strefy przejściowej między więzadłem/ścięgnem a kością, występuje na skutek zadziałania sił zewnętrznych,  przewyższających zdolność kompensacyjną granicy między tkankami miękkimi i twardymi.

 

 

 • Przepuklina punktu spustowego (HTP): protruzja tkanki przez płaszczyznę powięzi gładkiej, wyczuwalne zgrubienie, które zaburza sąsiedni obszar, zaczyna się ostro lub powoli i utrzymuje pernamentnie! goi się tylko dzięki technice http. Odczuwany zlokalizowany, tępy ból, bolesny przy ucisku. Występuje ograniczenie ruchomości sąsiednich stawów.

 

 

 • Odkształcenie cylindryczne (CyD) :nałożenie się na siebie cylindrycznych i spiralnych zwoi powięzi powierzchownej, zaczyna się ostro, siły zewn, infekcję, szczepionki. Odczuwalny zmienny ból, przeskakujący, rozlany, głęboki, może być bardzo intensywny, drętwienie, drżenie, skurcze nocne, uczucie zimna/ciepła, ból podczas ruchu aktywnego, bezbolesne ruchy pasywne.

 

 

 • Fiksacja tektoniczna (TF): utrata możliwości ślizgu powierzchni powięziowych, warstwy powięzi zaczynają się ze sobą sklejać. Dystorsja ta rozwija się powoli, często na skutek innych odkształceń, może być związana z siedzącym trybem życia, opatrunkiem gipsowym. Objawia się wielopłaszczyznową utratą ruchu, staw stawia opór podczas ruchu aktywnego i pasywnego.

 

 

 • Odkształcenie pofałdowane (FD): jest trójpłaszczyznowym zaburzeniem płaszczyzny powięziowej, mechanizmem urazu jest zadziałanie sił trakcyjnych albo kompresyjnych zaczyna się ostro (często traumatycznie na skutek urazu). Odczuwany jest ból głęboko w stawie (pogarsza się z trakcją lub kompresją), uczucie niestabilności stawu, może wystąpić obustronna opuchlizna.

 

 

Każdej z dystorsji towarzyszy specyficzny język ciała pacjenta i charakterystyczny opis odczuwanych dolegliwości co daje podstawę do szybkiej diagnozy i skutecznego leczenia.

Diagnozą według metody FDM jest zawsze hipoteza oparta na działaniu. Wyróżniamy 4 kryteria służące dobraniu odpowiedniej terapii:

 1. Mowa ciała
 2. Subiektywne dolegliwości
 3. Mechanizm powstania
 4. Obiektywne wyniki badań

 

Dzięki tym kryteriom wyniki po terapii są obiektywne i  mierzalne.

 

Skutkami ubocznymi terapii FDM może być wrażenie zakwasu mięśni, krwiaki, zmęczenie.

Jest specjalistyczną dziedziną fizjoterapii, zajmującą się schorzeniami neuro-mięśniowo-szkieletowymi.  Bazuje na wnioskowaniu klinicznym, wykorzystuje techniki manualne i tak zwane ćwiczenia terapeutyczne, czyli specyficzne zadania terapeutyczne, celowane na diagnozowany problem.

W terapii manualnej wykorzystuje się również techniki mobilizacji lub manipulacji stawów kręgosłupa i stawów obwodowych oraz specjalne techniki terapii manualnej tkanek miękkich.

Rozpoznanie pacjenta w ramach terapii manualnej zawiera szereg informacji, zebranych w trakcie badania podmiotowego oraz przedmiotowego.

W trakcie wywiadu formułujemy hipotezę problemu, którą sprawdzamy odpowiednio dobierając badanie cielesne. Po przeprowadzonym badaniu stawiamy rozpoznanie kliniczne i wdrażamy próbną terapię. Celowość terapii wymaga potwierdzenia w postaci Rtestu. Na tej bazie buduje się odpowiednią dla danego pacjenta autoterapię (ćwiczenie terapeutyczne). Trafne rozpoznanie kliniczne po wywiadzie i badaniu umożliwia, postawienie prognozy oraz celów terapeutycznych krótkoterminowych, długoterminowych oraz specjalnych.

Metoda mechanicznego diagnozowania i terapii McKenziego jest to metoda opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego, przeznaczona pierwotnie do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa natmiast w późniejszym okresie jej zastosowanie zostało rozszerzone o stawy obwodowe.

Wielkim atutem metody McKenziego jest fakt, że pozwala ona Pacjentom samodzielnie radzić sobie z bólem. W niektórych przypadkach co prawda wskazana jest interwencja terapeuty, ale absolutnie nie dotyczy to wszystkich osób dotkniętych bólami odcinka lędźwiowego.

 

Autor metody podzielił zespoły bólowe kręgosłupa na 3 mechaniczne zespoły kliniczne, uwzględniając przyczynę objawów tj:

 

dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
 • zespół zaburzeń strukturalnych - dotyczy zmian strukturalych w obrębie danego segmentu kręgosłupa (krążka międzykręgowego, pierścienia włóknistego, stawów międzywyrostkowych); jeżeli te struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do nieprawidłowego ich ustawienia (np. prostruzja jądra miażdżystego) z każdym ruchem lub zmianą pozycji ciała; ten zespół jest najczęstszym powodem poszukiwania przez chorych z bólami kręgosłupa pomocy medycznej
  w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała.

  http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html

  dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

  http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
  dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

  http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
  dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

  http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
  dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

  http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html
 • zespół dysfunkcyjny - jest spowodowany mechaniczną deformacją tkanek miękkich o zaburzonej strukturze; powstawanie tej nieprawidłowej tkanki może być rezultatem przebytego urazu albo procesów zapalnych czy zwyrodnieniowych które powodują powstawanie zbliznowaceń, zrostów, przykurczów, adaptacyjnego skrócenia tkanek lub niedokończonych procesów naprawy tkankowej;

 

 • zespół posturalny - jest spowodowany przez mechaniczną deformacje tkanek miękkich lub niedostateczne ich ukrwienie, wynikające z długotrwałych obciążeń pozycyjnych lub posturalnych, dotykających torebek stawowych, tkanki kurczliwej mieśni, ich ścięgien i przyczepów.

 Dokładny obraz choroby po wykonanym wnikliwym wywiadzie i badaniu przedmiotowym pozwala przypisać pacjenta do jednego z zespołów klinicznych oraz dobraniu odpowiedniego sposobu leczenia.

Robin McKenzie opracował specjalistyczny program postępowania leczniczego, opierający się na doborze odpowiednich ćwiczenia które pacjent powinnie wykonywać samodzielnie w domu.

 

 

 

dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie McKenziego, w 90 procentach przypadków sprawcą kłopotów z kręgosłupem jest właśnie krążek międzykręgowy. Jeśli jego struktury zostaną uszkodzone, dochodzi do ich przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Tego typu zaburzenie cechuje się różnorodnymi objawami (

http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/metoda-mckenziego-na-bol-kregoslupa-na-czym-polega-metoda-mckenziego_34747.html

Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne i mechaniczne specjalistycznych elastycznych plastrów aplikowanych bezpośrednio na skórę pacjenta w ściśle określony sposób przez terapeutę.

Metoda ta pod nazwą kinesiotaping rozwinęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku dzięki doktorowi Kenzo Kase, japońskiemu chiropraktykowi, który założenia metody oparł o zasady kinesiologii. Nazwa Kinesiology taping pochodzi z łaciny kinesiologia-nauka o ruchu, a wiec poprzez aplikację plastra dajemy możliwość przywrócenia funkcji. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

 

 Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem, oceną układu mięśniowo-powieziowego. Nie jest oparta na stosowaniu gotowych szablonów dla poszczególnych schorzeń.

 

Wpływ na funkcje mięśni

 • redukcja zmęczenia mięśni
 • poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych
 • zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego
 • zwiększenie zakresu ruchu
 • usunięcie bólu


Wpływ na funkcje stawów

 • zmniejsza niewłaściwe ustawienie spowodowane dysbalansem mięśniowym
 • zwiększa zakres ruchu
 • zmniejsza odczucia bólowe
 • normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe

 

Wpływ na funkcje układu limfatycznego

 • usprawnienie krążenia krwi i chłonki
 • zmniejszenie zastojów tkankowych
 • zmniejszenie stanów zapalnych
 • otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą
 • zmniejszenia nienaturalnego czucia skóry i mięśni

 

Metoda kinesiology taping:

 • jest dobrze akceptowana przez pacjentów,
 • działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej,
 • efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu,
 • nie wyklucza stosowania innych form terapii

 

 

Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych i/lub sensorycznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość (w zakresie 130-140%) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza i hipoalergiczny.

Open reh

Kontakt:

ul. Stoigniewa 3
30-565 Kraków,
woj. małopolskie+48 799 965 956
open.reh@gmail.com

Dotrzesz do nas:

tramwajem

linie: 3, 6, 24, 13, 11, 23

autobusem

linie: 144, 173, 169

Strona do poprawnego działania zapisuje i przechowuje pliki cookiesRozumiem